9 січня громадські організації Трансперенсі Інтернешнл Україна, Центр протидії корупції, Фундація DEJURE та Автомайдан презентували список кандидатів, які негідні працювати у Вищому антикорупційному суді.

Антикорупційні організації проаналізували майно, бізнесові та політичні зв’язки кандидатів та їхніх родин, а також попередні судові рішення кандидатів.

Загалом у списку претендентів, репутація яких під сумнівом, 55 зі 113 кандидатів, які раніше успішно склали іспити до Вищого антикорупційного суду.

У відповідь на публікацію списку до Трансперенсі Інтернешнл Україна звернулися кандидати із відповідями на поставлені до них запитання. Нижче наводимо текст відповідей без змін. Трансперенсі Інтернешнл Україна не несе відповідальність за достовірність наданої кандидатами інформації, тексти відповідей публікуються за згодою їх авторів.

 

Адвокат Дмитро Ягунов:

Коментар ТІ Україна:

У 2016  році Дмитро Ягунов придбав квартиру в Києві вартістю понад 1,37 мільйона гривень. При цьому він задекларував у 2015 році дохід на рівні 20 тисяч гривень, а в 2017 році – 42 456 гривень. Виникло питання, звідки у кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду гроші на квартиру в столиці?   

У своїх поясненнях Дмитро Ягунов зазначає що для придбання квартири він використовував кошти, набуті переважно за рахунок продажу будинку й земельної ділянки у Черкасах, які належали його батькові. Крім того, він стверджує, що квартира у Києві була придбана за рахунок батьків, а також за рахунок грошей, зароблених від викладацької, наукової діяльності та діяльності як національного експерта проектів Ради Європи, та на гроші, виручені від продажу його книги з практики Європейського суду з прав людини.

Водночас надані кандидатом на посаду судді ВАС документи не підтверджують законності набуття всіх грошових коштів, необхідних для придбання квартири в Києві. Так, серед наданих Ягуновим документів є розписка, з якої вбачається, що його батько отримав грошові кошти за реалізацію житлового будинку та земельної ділянки у Черкасах. Крім того, нам для ознайомлення було надано 5 заяв на видачу готівки. Сумарно надані кандидатом документи підтверджують отримання членами його сім’ї 59% грошових коштів на придбання квартири у 2016 році. Жодних доказів на підтвердження отримання ним грошових коштів від викладацької, наукової діяльності та діяльності як національного експерта проектів Ради Європи, а також грошових коштів, виручених від продажу книги з практики Європейського суду з прав людини, Ягунов не надав.

Окрім того, у своїх поясненнях Дмитро Ягунов інформує про свою широку адвокатську практику, представлення інтересів клієнтів у Європейському суді з прав людини, роботу юрисконсультом на підприємстві, при цьому задекларовані ним доходи як у 2015, так і 2017 році залишаються на рівні мінімальної заробітної плати.

Таким чином, на нашу думку, Дмитро Ягунов є кандидатом, стосовно якого існують обґрунтовані сумніви щодо його доброчесності.

 

Адвокат Оксана Каденко:

 

Коментар ТІ Україна:

Раніше представники громадськості звернули увагу на те, що Оксана Каденко не вказала у декларації за 2017 рік корпоративні права свого чоловіка у ТОВ «Берест-2012», щодо якого було судове провадження про стягнення податкового боргу. З цього приводу до нас надійшло повідомлення від кандидатки на посаду судді ВАС з поясненнями щодо, зокрема, наявності в неї обов’язку вносити інформацію щодо корпоративних прав до декларації за 2017 рік. Надані Оксаною Каденко пояснення є обґрунтованими, а відтак ми вже зазначили, що в цій частині наші зауваження є помилковими.

Водночас на сьогодні ще залишаються нерозкритими деякі питання щодо майнового стану Оксани Каденко та заповнення нею декларації за 2017 рік. Так, з декларації за 2017 рік вбачається наявність у неї та її чоловіка значної кількості готівкових коштів. При цьому, доходи Каденко та її чоловіка, вказані у цій же декларації не є значними. Крім того, у декларації не вказана вартість автомобіля HYUNDAI TUCSON 2011 року випуску. Водночас, ціна на автомобіль мала б бути їй відома, так як він набутий у власність не так давно — 25 березня 2014 року.

Таким чином, на сьогодні все ще існують обґрунтовані сумніви щодо доброчесності кандидатки на посаду судді Вищого антикорупційного суду Каденко Оксани Олегівни.

Суддя Вікторія Жовноватюк:
Коментар ТІ Україна :

Вікторія Жовноватюк надала пояснення стосовно недекларування житла у Донецьку у 2012 році під час роботи суддею Кіровського міськрайонного суду міста Донецька.

Водночас, на нашу думку, поведінка судді під час інциденту з патрульною поліцією у лютому 2017 року є порушенням норм професійної етики, а саме статей 1 та 3 Кодексу суддівської етики: «Суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду… Суддя має докладати всіх зусиль до того, щоб на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини його поведінка була бездоганною». Вікторія Жовноватюк ігнорувала прохання пред’явити документи, намагалася покинути місце стоянки автомобіля, розмовляючи по телефону.

Більш того, відповідно до п.4.2 Бангалорських принципів поведінки суддів, «постійна увага з боку  суспільства  покладає  на  суддю обов’язок   прийняти   ряд  обмежень,  і,  незважаючи  на  те,  що пересічному громадянину ці обов’язки могли б здатися  обтяжливими, суддя приймає  їх  добровільно  та  охоче.  Поведінка  судді  має відповідати високому статусу його посади». Згідно з п. 1.6 Бангалорських принципів поведінки суддів «суддя виявляє та підтримує  високі  стандарти  поведінки суддів з метою укріплення суспільної довіри до судових органів, що має  першочергове  значення  для  підтримки  незалежності  судових органів».

Окрім того, політичні зв’язки чоловіка Вікторії Жовноватюк стосуються не адвокатської діяльності, а саме того факту, шо він є помічником народного депутата із БПП Руслана Сольвара.

Додатково варто зазначити, що суддя ухвалювала рішення під час проходження навчання. 21.01.2013-01.02.2013 проходила навчання в НШСУ в Донецьку, ухвалила 39 документів.

24-26.11.2014 проходила навчання в НШСУ в Києві, ухвалила 4 документи.

24-25.06.2015 проходила навчання в НШСУ в Києві, ухвалила 3 документи.

Питання довіри до новоствореного антикорупційного судового органу безпосередньо залежатиме від його складу. І надзвичайно важливою є бездоганна репутація суддів, які стануть антикорупційними суддями та здійснюватимуть правосуддя у справах топ-корупції.

Таким чином, оцінюючи наведені факти в комплексі, на сьогодні все ще існують обґрунтовані сумніви щодо відповідності кандидатки на посаду судді Вищого антикорупційного суду Вікторії Жовноватюк критеріям доброчесності.

Якщо у кандидатів наявна додаткова інформація, яку вони бажають оприлюднити, або ж є інформація стосовно інших кандидатів, просимо надсилати її на адресу office@tiukraine.org.