Останні резонансні рішення судів і органів суддівського врядування яскраво свідчать про те, що судова влада у глибокій кризі.

За останні 5 років кадрового оновлення  в судах практично не відбулося. Недоброчесні судді, які не можуть пояснити свої статки, порушували права людей, в тому числі під час подій Революції Гідності, залишаються не лише не покараними, а й перемагають у конкурсах до найвищих судових інстанцій. Рівень довіри до суду не перевищує аналогічний показник останнього року президентства Януковича, а в те, що судова реформа останніх років успішна, вірить менше 1% громадян.

Судова реформа потребує нового імпульсу.

Для цього необхідно насамперед ініціювати та прийняти законодавчі зміни, якими:

  1. Перезапустити Вищу кваліфікаційну комісію суддів. До її складу мають входити насамперед представники громадянського суспільства і кваліфіковані правники, доброчесність і кваліфікацію яких мають перевірити міжнародні експерти.
  2. Забезпечити перевірку за допомогою міжнародних експертів доброчесності членів Вищої ради правосуддя, припинити повноваження тих членів, які не пройдуть такої перевірки.
  3. Запровадити ефективний механізм перевірки суддів, у доброчесності яких є обґрунтовані сумніви, щоб звільнити недоброчесних і корумпованих суддів.
  4. Передбачити справжній конкурс на посади суддів Конституційного Суду.

Також критично важливо, щоб до експертної групи з судової реформи, яку вирішив створити Президент, ввійшли агенти змін (експерти з громадянського суспільства, авторитетні правники, судді-викривачі, міжнародні експерти), а не старі політичні функціонери і недоброчесні судді. Процес напрацювання законодавчих змін має бути відкритим і інклюзивним, а зміни – базуватися на пропозиціях, викладених в Порядку денному судової реформи, який розробили понад 20 провідних громадських організацій і підтримала низка топ-політиків, у тому числі Президент Володимир Зеленський.

Повний перелік організацій, котрі підтримали документ.

Недоброчесні судді, які не можуть пояснити свої статки, порушували права людей, в тому числі під час подій Революції Гідності, залишаються не лише не покараними, а й перемагають у конкурсах до найвищих судових інстанцій.

Довідково

Трансперенсі Інтернешнл Україна – акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції. 

ТІ Україна адмініструвала та передала державі системи ProZorro, ProZorro.Продажі, eHealth та E-Data. Також наш інноваційно-експертний центр впровадив Рейтинг прозорості міст і розбудовує спільноту DOZORRO для контролю за публічними закупівлями.

Контакти для медіа: Олеся Коваль, koval@ti-ukraine.org.