Трансперенсі Інтернешнл Україна презентує фінальний звіт за результатами другого етапу моніторингу роботи Вищого антикорупційного суду.

У 2019 році в Україні запрацював Вищий антикорупційний суд. Його створили у відповідь на запит суспільства притягнути державних службовців до відповідальності за корупційні злочини. 

ТІ Україна сприяла запуску ВАКС і одразу почала стежити за його діяльністю. Для цього було розроблено спеціальну методологію оцінки роботи суду. Перший етап моніторингу тривав з 6 липня по 6 грудня 2020 року. Із результатами піврічного комплексного дослідження можна ознайомитися тут.

Другий етап моніторингу тривав з 1 квітня 2021 по 23 лютого 2022 року. Його метою був аналіз судової практики ВАКС, проблем взаємодії суду з іншими суб’єктами кримінального процесу та визначення зон росту інституції. Цей звіт є фінальним і включає порівняння показників двох етапів моніторингу. 

Також було надано оцінку застосування механізму цивільної конфіскації і роботі Вищого антикорупційного суду з моменту повномасштабного російського вторгнення.

Більше про це дізнавайтеся з фінального звіту ТІ Україна.

Загальні показники моніторингу:

  • З 773 відвіданих засідань 425 відбулись, інші 348 були перенесені. Майже половина перенесених засідань — дані, які погіршилися у порівнянні з попереднім етапом. Тоді серед усіх відвіданих засідань 71 % відбулися, а 29 % були перенесені.

  • Основними причинами перенесених засідань є неявка захисників, підозрюваного чи обвинуваченого, а також перенесення засідання за ініціативою суду на інший час без зазначення інформації про це.

  • Як під час першого етапу, так і другого найбільш поширеним кримінальним правопорушенням на розгляді у ВАКС є стаття 191 Кримінального кодексу України. Однак відсоток цього складу злочину серед загальної кількості справ змінився. Якщо під час першого етапу проєкту провадження за 191 статтею ККУ складали 25% від усіх справ у моніторингу, то під час другого — 37%.

  • У середньому відсоток порушень у суді першої інстанції невеликий і становить 4%, в апеляційній інстанції — 1%, а узагальнені результати порушень на етапі досудових проваджень під час обрання запобіжних заходів складають 4%. У попередньому етапі проєкту відсотки загальних порушень під час судових проваджень були більші.

  • Серед процедурних показників найчастіше порушення стосувалися передання матеріалів та документів суду не через судового розпорядника: 52% порушень у судових засіданнях першій інстанції, 10% — апеляційної інстанції та 12% — у судових засіданнях, де вирішувалося питання стосовно запобіжного заходу.

Результати фінального звіту показують, що ВАКС має чимало позитивних тенденцій в роботі. Загалом суд демонструє сміливість у підходах до практик правозастосування. Важливо зберегти напрацьований низький рівень процедурних та процесуальних порушень і вдосконалювати практику щодо інституту цивільної конфіскації.