Вже почалися зимові свята, і попри всі труднощі війни українці підшукують подарунки близьким. А також ми схильні дякувати чиновникам, але інколи презенти переходять рамки законодавства. Розповідаємо, що можна подарувати, аби не плодити корупцію та не наражати на небезпеку посадовців.

Увага! Не забувайте також і про те, що зарплати чиновникам платить не абстрактна “держава”, а ми з вами, тобто платники податків.

Ми вирішили оновити нашу інструкцію про те, що ж насправді можна дарувати чиновникам, аби не переходити рамки закону.

Уточнимо: подарунок, у розумінні закону, — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової (частина перша статті першої Закону України “Про запобігання корупції”). Це означає, що ділові подарунки у межах, визначених законом, можливі, тому головне вміти правильно, не порушуючи норм, подарувати їх чиновниці/-ку. Тому, якщо ви вирішили презентувати сувенір, дотримуйтесь наступних кроків. 

Вартість подарунка

Варто дарувати разовий подарунок, який не перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на день прийняття такого подарунка. Тобто якщо ми даруватимемо подарунок до Нового 2023 року, то його вартість не повинна перевищувати 2 481 грн. 

А за 2022 рік сукупна сума подарунків від однієї особи не повинна перевищувати 4 962 грн, тобто два прожиткових мінімуми станом на 1 січня 2022 року. Це той випадок, коли ви вже дарували якісь подарунки раніше цього року.

Зверніть увагу: діловий подарунок має відповідати загальновизнаним уявленням про гостинність. Чиновникам (чи їхнім близьким особам) не можна одержувати подарунки у зв’язку із виконанням ними функцій держави чи місцевого самоврядування.

Ми підготували для вас варіанти, що це може бути.

 • Бездротова зарядка для телефона — щоб швидко заряджатися, поки є світло близько 1500 грн;
 • Настільна лампа з акумулятором — щоб працювати з документами навіть без світла й не попсувати собі очі — близько 700 грн;
 • Тепле й затишне худі (наприклад, зі Сковородою) — щоб грітися, коли немає опалення — близько 1600 грн;
 • Ароматична свічка у склі — щоб наповнити житло романтичним сяйвом і запахом під час знеструмлень — близько 300 грн;
 • Яскравий налобний ліхтарик — щоб освітлювати всі ваші шляхи — близько 650 грн
 • Портативна плита, що працює на газових балонах — щоб у домі завжди була гаряча їжа й ароматна кава — близько 2200 грн;
 • Маятник для прийняття надважливих рішень — щоб швидше визначатися в життєвих рішеннях (не застосовувати у роботі, там треба лише здоровий глуз і знання закону) — близько 670 грн;
 • Маленьке “грошове деревце” — щоб прикрасити робочий стіл та, можливо, покращити фінансовий стан — близько 220 грн.

До речі, майже всі їх можна знайти від українських виробників, тож так ви ще й підтримаєте наших підприємців і не порушите закон, вітаючи посадовців.

Якщо дивитися на поважні подарунки більш традиційних категорій, можна придбати: 

 • Кавовий лікер Baileys Original (0.7 л) – 600 грн.
 • Набір з 12 сортів пива Волинський Бровар (0.35 л) — від 550 грн
 • Подарунковий набір пастили — від 80 грн
 • Букет або новорічний кошик – від 500 грн.

Найбільше на допомогу потребують наші військових, тож ще один варіант — звернутися у фонди й придбати як подарунок сертифікат на пожертву. Таким чином ви робите донат від імені чиновниці/-ка.

А ще ви можете придбати подарунок у магазині TI Ukraine. Там і теплі худі, і термочашки, і ще багато товарів на будь-який антикорупційний смак. Так ви зможете підтримати нашу щоденну боротьбу з корупцією.

Найпростіше, що можна зробити, — просто сказати “дякую” чи написати вітальне слово в соцмережах зі спільними фото. Посадовці отримають мотивацію до подальшої роботи, а ви точно не влаштуєте неприємностей.

Хто дарує подарунок?

Обмеження щодо вартості подарунка знімаються, якщо його дарують близькі особи. За Законом України “Про запобігання корупції”, близькі особи — це чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також члени сім’ї: 

а) особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття — незалежно від спільного проживання із суб’єктом;

б) будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Зверніть увагу: ділові подарунки НЕ можна отримувати від підлеглих!

Вигляд подарунка

Подарунок у вигляді загальнодоступних знижок на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси обмеженню не підлягають.

Яке покарання чекає у разі недотримання вищезазначених правил?

Посадовці отримують адміністративний штраф від 1 700 грн до 3 400 грн з конфіскацією подарунка. Якщо ж така дія буде вчинена повторно протягом року, то чиновник сплатить штраф від 3 400 грн до 6 800 грн з конфіскацією подарунка (пожертви) та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

Чиновникам варто пам’ятати: 

1) Отримання будь-якого подарунка не повинно впливати на об’єктивність чи неупередженість прийняття особою рішень або на вчинення протиправних дій.

2) Окрім того, рішення, прийняте посадовцем на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, і на ці рішення розповсюджуються положення статті 67 Закону України «Про запобігання корупції», тобто воно може бути визнаним недійсним.

3) Подарунок не можна вимагати, просити чи одержувати через інших осіб для себе або близьких осіб за певних умов.

Зберігайте інструкцію собі та поширюйте друзям, щоб знати, як правильно та законно привітати посадовців!