На початку повномасштабного вторгнення уряд максимально спростив правила публічних закупівель та пожертвував їхньою прозорістю заради швидкості. У березні-серпні 2022 року загальна кількість лотів на Prozorro впала у 2,6 раза порівняно з аналогічним періодом у 2021-му. А кількість конкурентних — у понад 4 рази. Проте з часом ми всі вчилися жити в умовах великої війни, адаптувалися до нових викликів — і закупівлі також почали повертати в конкурентне публічне русло.
Так, у жовтні 2022 уряд затвердив постанову №1178, яка визначає особливості проведення публічних закупівель під час воєнного стану. Її ми використовуємо й досі. По суті, цією постановою Кабмін адаптував правила з профільного закону під особливості воєнного стану. Зокрема було створено окрему конкурентну процедуру закупівлі — відкриті торги з особливостями. Вони простіші за стандартні відкриті торги, мають коротші строки та відбуваються навіть з одним учасником (а не мінімум двома, як раніше). Однак і поріг на використання такої процедури у випадку закупівель товарів та послуг нижчий — 100 тис. грн замість 200 тис. грн. Попри воєнний стан, закупівлі учасники можуть оскаржувати закупівлі, щоб захистити свої права, а Держаудитслужба — моніторити їх. Аналогічно уряд визначив і особливості здійснення оборонних закупівель — у постанові №1275.
Тож на ноті повернення до прозорості та конкуренції і закінчувався 2022 рік.
У цьому звіті ми описали, яким для сфери публічних закупівель став наступний 2023 рік. Які основні зміни внесли в правила? Як відреагувала система? Що було з конкуренцією та прозорістю? Ми також описали й важливі оновлення у сфері перших місяців 2024 року, які відбулися, поки ми готували цей звіт.
У першій частині ми розповіли, які зміни запровадили в законодавстві щодо публічних закупівель та технічно в системі Prozorro. Адже саме правила та електронна система встановлюють межі, у яких живуть публічні закупівлі. Далі ми описали стан конкуренції та прозорості у 2023 році, а також як розвивалася централізація закупівель та державно-приватні партнерства. Наступними стали контроль та захист прав у сфері, тобто Держаудитслужба, Антимонопольний комітет та суди. Зрештою, ми розповіли про плани та законодавчі ініціативи у сфері публічних закупівель.