Transparency International Ukraine закликає депутатів підтримати законопроєкт №12230, який має розв’язати цю проблему.
Згідно з результатами дослідження Transparency International Ukraine з 2019 року більше третини об’єктів комунальної власності у 82 досліджуваних містах приватизували не через аукціони, а через механізм викупу орендарем.
Закон дає можливість орендарям отримати право на викуп орендованого ними майна без аукціону. Для цього потрібно здійснити його невід’ємні поліпшення (наприклад, реконструкцію або добудову), вартість яких складе не менше 25% від ринкової вартості цього майна, та звернутися до місцевої ради за дозволом для викупу.
Щонайменше у 19 містах, зокрема Кропивницькому, Ужгороді, Запоріжжі, Сумах, Одесі, Дніпрі, викупу надавали перевагу над аукціонами — відсоток проданих у такий спосіб об’єктів комунальної власності перевищив половину від загальної кількості приватизованих. А у 3 містах (Горішніх Плавнях, Світловодську, Чорноморську) всі об’єкти були приватизовані в такий спосіб.
У містах, де застосовували обидва механізми, в середньому вартість об’єктів, придбаних на конкурентних засадах, перевищувала ціну проданих об’єктів шляхом викупу, на 45%.
З урахуванням такого показника різниці у вартості бюджети міст, які застосовували механізм викупу, могли потенційно втратити з 2019 року загалом понад 552 млн грн від продажу активів в неконкурентний спосіб.
Окрім цього, орендарі, які викупили майно в громади, здебільшого здійснювали його поліпшення в мінімальному розмірі (25%) від ринкової вартості об’єкта). Це свідчить про те, що такі “поліпшення” були радше спрямовані на отримання права для викупу, аніж реального покращення орендованого майна. Варто додати, що застосування механізму викупу також містить корупційну складову через можливі зловживання з оцінкою майна, яка безпосередньо впливає на ціну його продажу.
Враховуючи такі висновки, ми переконані, що викупу орендованого майна потрібна альтернатива. З одного боку вона має забезпечити прозорість та зростання надходжень до місцевих бюджетів, а з іншого боку — врахувати інтереси орендарів, які вкладають кошти в орендоване майно.
Такою альтернативою можуть стати аукціони із застосуванням переважного права орендаря на придбання майна за найвищою ціною, яка була запропонована під час такого аукціону. Ця практика вже застосовується в земельних торгах та аукціонах з оренди державного і комунального майна. Нещодавно в парламенті зареєстрували законопроєкт №12230, який пропонує втілити такий механізм і в приватизації. TI Ukraine підтримує його прийняття парламентом задля забезпечення ефективнішого управління комунальним майном.
Викупу орендованого майна потрібна альтернатива. З одного боку вона має забезпечити прозорість та зростання надходжень до місцевих бюджетів, а з іншого боку — врахувати інтереси орендарів, які вкладають кошти в орендоване майно.