Уже майже 6 років громади продають своє майно на приватизаційних аукціонах через Prozorro.Продажі. Завдяки конкуренції ціна на них зростає і загальний дохід від продажу перевищив 5 млрд гривень. Але значна частина активів вибуває з комунальної власності у менш прозорий та зовсім неконкурентний спосіб — через викуп орендованого майна.
Ми в Transparency International Ukraine проаналізували результати приватизації в 82 містах і виявили, що їхні бюджети могли недорахуватися понад 552 млн гривень через продаж майна в позаконкурентний спосіб.
Аукціон vs викуп
Приватизація комунального майна може відбуватися двома способами: через аукціон або викуп орендованого майна.
На аукціоні стартова ціна активу визначається його балансовою вартістю (зазвичай вона нижче ринкової), а кінцева ціна — за результатами торгів між потенційними покупцями, що сприяє зростанню вартості об’єкта завдяки конкуренції. За даними модулю аналітики системи Prozorro.Продажі, з 2018 року ціна на аукціонах з продажу комунального майна в середньому зростає майже на 62%.
Викуп — це право орендаря придбати орендований ним об’єкт, якщо він зробив для нього невід’ємні поліпшення (наприклад, реконструкцію або добудову) на суму не менше 25% від ринкової вартості такого об’єкта. У цьому механізмі торги не проводять, а ціна визначається за результатами оцінки майна і не змінюється.
У 2019-2024 роках понад третину (35%) усіх приватизованих об’єктів комунальної власності в досліджуваних містах було придбано через механізм викупу орендованого майна. Водночас сума ціни продажу таких об’єктів склала лише трохи більше чверті від загальної вартості усіх приватизованих об’єктів. Така диспропорція свідчить про те, що економічний ефект від застосування механізму викупу є нижчим у порівнянні з приватизацією через аукціони.
Водночас щонайменше у 19 містах, зокрема Кропивницькому, Ужгороді, Запоріжжі, Сумах, Одесі, Дніпрі, викупу надавали перевагу над аукціонами, а у 3 містах (Горішніх Плавнях, Світловодську, Чорноморську) всі об’єкти були приватизовані в такий спосіб.
Звісно, ціна продажу об’єктів комунальної власності як на аукціоні, так і через викуп, може суттєво відрізнятися залежно від їхнього типу, площі, розташування та інших характеристик. Тому для порівняння економічного ефекту для бюджетів від застосування аукціонів та викупу ми використали показники середньої вартості продажу активів за кожним із механізмів.
Результати аналізу показали, що в містах, де застосовували обидва механізми приватизації, середня вартість об’єктів, проданих на аукціонах, була вищою на 45%, ніж ціна продажу через викуп. Це означає, що громади потенційно могли втратити майже половину доходів через продаж комунального майна в позаконкурентний спосіб.
Середня вартість об'єктів, проданих на аукціонах, була вищою на 45%, ніж ціна продажу через викуп.
Якби все продавали через аукціони
Моделюючи ситуацію, в якій усі об’єкти, продані через викуп, були б реалізовані на аукціонах, українські міста з 2019 року могли потенційно заробити ще 552 млн гривень від приватизації комунального майна. А це — додаткові кошти на освіту, медицину, відновлення пошкодженої інфраструктури, соціальні програми чи потреби оборони.
Однак питання не лише в грошах. Під час аналізу з’ясувалося, що орендарі, які викупили майно в громади, здебільшого здійснювали його поліпшення в мінімальному допустимому розмірі – 25% від ринкової вартості об’єкта. Тобто такі «поліпшення» були радше спрямовані на отримання права для викупу, аніж реального покращення орендованого майна. Крім того, застосування механізму викупу також містить потенційну корупційну складову через можливі зловживання з оцінкою майна, яка безпосередньо впливає на ціну його продажу.
Аукціони, на противагу, є прозорим механізмом передачі майна в приватну власність. Вони зменшують ризики корупції, забезпечують доступ до майна широкого кола зацікавлених осіб і, як наслідок, приносять більше доходів в бюджети.
Українські міста з 2019 року могли потенційно заробити ще 552 млн гривень від приватизації комунального майна. А це — додаткові кошти на освіту, медицину, відновлення пошкодженої інфраструктури, соціальні програми чи потреби оборони.
Чи є альтернатива викупу?
Сьогодні, коли кожна гривня має значення, громади не можуть дозволити собі втрачати гроші через неефективні механізми. Результати дослідження продемонстрували, що економічна вигода від застосування механізму викупу є суттєво нижчою у порівнянні з приватизацією об’єктів на конкурентних засадах.
Щоб зберегти баланс між інтересами громад і орендарів, можна застосовувати аукціони з переважним правом. Цей механізм дозволяє орендарю викупити об’єкт за найвищою ціною, запропонованою під час торгів або отримати компенсацію вартості здійснених поліпшень. Така практика вже працює у земельних торгах і аукціонах з оренди майна та довела свою ефективність. Наразі в парламенті зареєстрований законопроєкт №12230, який пропонує запровадити цей механізм і для приватизації.
Застосування конкурентних процедур є важливим, оскільки вони забезпечують не лише максимізацію доходів, але й знижують ризики корупції та зловживань, що сприятиме довірі мешканців та інвесторів до процесу управління комунальним майном.
Ця публікація підготовлена Transparency International Ukraine за фінансової підтримки Швеції.
Щоб зберегти баланс між інтересами громад і орендарів, можна застосовувати аукціони з переважним правом