Мета:

зменшити корупційні ризики у секторі безпеки і оборони та сприяти його прозорості і підзвітності перед суспільством.

 

Дії:

Діяльність в напрямку реалізує Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО). Це громадський орган, створений українськими активістами та міжнародними експертами для протидії корупції у сфері безпеки та оборони. НАКО здійснює оцінку корупційних ризиків, надає рекомендації уряду та міжнародним партнерам щодо зниження рівня корупції та підтримує реформи, які наближають Україну до євроатлантичних стандартів, а також здійснює громадський контроль у сфері антикорупційних перетворень  державних оборонних структур. НАКО є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International Великобританія та Transparency International Україна, що проходить за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Міністерства закордонних справ Швеції.

Дослідницька і аналітична робота

НАКО регулярно готує дослідження різноманітних корупційних ризиків у секторі безпеки і оборони, разом із конкретними рекомендаціями, як їх мінімізувати, збільшивши прозорість системи.

Просування законодавчих реформ

НАКО започатковує, а також долучається до експертних груп, які розробляють законодавчі ініціативи зі зниження рівня корупції та секторі безпеки та оборони та його наближенні до євроатлантичних стандартів.

Комітет співпрацює із низкою партнерів, серед яких Міністерство оборони України та інші державні установи, Проектний Офіс Реформ, народні депутати, представництво НАТО в Україні, Консультативна місія Європейського Союзу в Україні, колеги з експертного середовища (зокрема, РПР, CIDS), посольства західних країн, громадські організації та активісти у секторі безпеки та оборони тощо.

НАКО супроводжує процес ініціатив від етапу пропозиції до прийняття закону, а також здійснює громадський контроль і моніторинг за антикорупційними перетвореннями у секторі безпеки та оборони.

Освітня діяльність:

НАКО проводить антикорупційні лекції для військовослужбовців у рамках ініціативи BITEC (Навчальний центр з розбудови доброчесності), партнером якої є НАКО. Мета цієї ініціативи – забезпечити тренінги з розбудови доброчесності для персоналу сектору безпеки та навчити дослідницьких технік для виявлення корупції. Лекції проходять при Національному університеті оборони України імені Черняховського. 

Cподіваємося, що чітка орієнтація більшості чинних політиків на ЄС та НАТО спонукатиме їх до модернізацієї законодавства щодо держаної таємниці та прозорості оборонного бюджету, оборонних закупівель і державного оборонного замовлення, про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією та правоохоронними органами держави.

Олена Трегуб, Генеральний секретар НАКО

Секретаріат НАКО
Олена ТРЕГУБ
Генеральний Секретар НАКО
otregub@transparency.org
Результати

НАКО встановив активну співпрацю з ключовими учасниками сектору безпеки і оборони, зокрема, Міноборони та державними оборонними підприємствами. Комітет підписав Меморандум про співпрацю з Міноборони, зараз входить до складу 4-ьох робочих груп при Міноборони

Рекомендації НАКО включили до Щорічної національної програми співпраці Україна-НАТО у 2017-му та 2018-му.

Завдяки наполегливому втручанню НАКО відновила роботу Наглядова Рада концерну і оголосили незалежний міжнародний аудит «Укроборонпрому», який допоможе виявити неефективності корупційні ризики в оборонному концерні.

НАКО виявив потенційний конфлікт інтересів у закупівлі 100 евакуаційних автомобілів «Богдан». Закупівлю другої партії проблемних автомобілів призупинили.

Завдяки експертизі та підтримці НАКО централізовану систему медичних закупівель у ЗСУ змінили на децентралізовану, зараз триває процес реформи

Міноборони України закупить десятки тисяч аптечок за технічними умовами, які розробив НАКО

 

Донори проекту