МЕТА:

завершення формування в Україні ефективної антикорупційної інфраструктури, яка б охоплювала превенцію, розслідування та правосуддя відносно корупційних злочинів.

Дії:

Громадська підтримка формування Вищого антикорупційного суду

Ми послідовно виступали за формування окремого Антикорупційного суду, який би брав до розгляду справи підслідні НАБУ та САП. Наша організація послідовно відстоювала “суттєву роль” Громадської ради міжнародних експертів у процесі добору суддів майбутнього суду. Спільно з іншими організаціями громадянського суспільства та міжнародними партнерами України нам вдалося добитися ухвалення Закону України “Про Вищий антикорупційний суд” у редакції, що відповідає інтересам українського суспільства. Нині ТІ Україна зосереджена на контролі процесу відбору суддів. Більше про ВАС читайте на нашому сайті – “Запуск роботи Антикорупційного суду”.

Народження антикорупційного судочинства було і залишається нелегким, але якщо все зробити правильно, результати можуть бути неймовірними.

Максим Костецький, юридичний радник

Перезапуск Національного агентства з питань запобігання корупції

ТІ Україна, бажаючи підтримати ефективну роботу Національного агенства з питань запобігань корупції, брала участь у формуванні Громадської ради НАЗК та розробці Стратегії агентства на 2017-2020 роки. Однак, з огляду на суттєві зауваження до професіоналізму та доброчесності нинішнього керівництва НАЗК, у 2017 році було припинено співпрацю з цим органом. Зараз ми виступаємо за перезапуск цієї установи та оновлення її складу. Transparency International Україна наполягає на запровадженні НАЗК механізмів автоматизації перевірки електронних декларацій.

Підтримка формування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Представник ТІ Україна брав участь у роботі комісії з відбору працівників Спеціалізованої
антикорупційної прокуратури протягом 2017 року. Після скандалу довкола діяльності керівника САП Назара Холодницького Transparency International Україна наполягає на його добровільній відставці заради подальшої ефективної взаємодії САП та НАБУ і збереження довіри до антикорупційних органів.

Підтримка ефективної роботи НАБУ та громадський контроль

ТІ Україна протидіє спробам обмежити незалежність Національного антикорупційного бюро України. Transparency International Україна боролася за якісний склад Комісії зовнішнього контролю НАБУ. Після призначення до її складу Павла Жебрівського за квотою Президента України ТІ Україна подало позов до суду з оскарженням Указу про призначення (його кандидатура не відповідає вимогам закону). Троє представників нашої організації були обрані до Ради громадського контролю НАБУ.

Катерина РИЖЕНКО
Керівник юридичного відділу
ryzhenko@ti-ukraine.org
Максим КОСТЕЦЬКИЙ
Старший юридичний радник
kostetskyi@ti-ukraine.org
Олександр КАЛІТЕНКО
Юридичний радник
kalitenko@ti-ukraine.org
Андрій БОРОВИК
Виконавчий директор
borovyk@ti-ukraine.org
Іван ЛАХТІОНОВ
Директор програми інноваційних проектів
lakhtionov@ti-ukraine.org
Результати
  • Ухвалений Закон України “Про Вищий антикорупційний суд” у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії;
  • Прийняті на роботу 4 прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  • Відбиті спроби законодавчо обмежити незалежність НАБУ;
  • 2 з 3 членів Комісії зовнішнього контролю НАБУ відповідають законодавству;