NULL

Запобігання. Річний звіт ТІ Україна 2019

Річний звіт ТІ Україна 2019

Мінімізувати можливість виникнення корупційних ризиків на національному та місцевому рівнях шляхом збільшення прозорості та підзвітності роботи органів влади.

Ціль

більше про контекст

незалежний та ефективний контроль з боку органів державної, місцевої влади та державних підприємств/установ у сфері публічних закупівель і великої та малої приватизації, за всіма процесами та діями, які в них відбуваються;

підвищення рівня прозорості, збільшення кількості відкритих даних в містах та об’єднаних територіальних громадах, а також сприяння тому, щоб рівень підзвітності дорівнював рівню прозорості;

відновлення провідної ролі Нацагентства з питань запобігання корупції та посилення ролі викривачів задля розробки та ефективної реалізації нової антикорупційної стратегії та зниження рівня корупції.

Політична воля суттєво впливає на роботу державних органів як на національному, так і на регіональному рівнях. Попри запуск систем Prozorro та ProZorro.Продажі за принципом “всі бачать все”, уповноважені державні органи часто неефективно здійснюють контроль за дотриманням законодавства.

Прозорість місцевої влади хоч і виросла за останні роки, утім складає лише 30% відповідно до Рейтингу прозорості міст #TransparentCities за 2019 рік. Громадяни та представники бізнесу на місцях не мають повноцінного доступу до інформації, що створює високу ймовірність корупційних ризиків та додаткові бар’єри.

Ми націлені на

Контекст

Перезавантаження Нацагентства з питань запобігання корупції

та залучення викривачів до протидії корупції

За три роки політичної залежності НАЗК довело свою функціональну неспроможність і підірвало ідею антикорупційної реформи. До того ж колегіальність органу породила особисту безвідповідальність членів Агентства. НАЗК потребувало перезавантаження. Цей процес розпочався у 2019 році, коли було проведено конкурс з відбору голови НАЗК.

Серйозною проблемою залишається тиск на викривачів. Необхідно запровадити якісний захист тих, хто не боїться викривати корупцію. За умови сильного законодавства: корупціонери відповідають перед законом, до бюджету надходять кошти, росте розкриття злочинів, держава покращує свої позиції в Індексі сприйняття корупції, а інформатор отримує винагороду. У 2019 році парламент прийняв необхідні норми закону, які набрали чинності 1 січня 2020 року.

ВИКЛИКИ

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
як органу з одноосібним керівником

з розробки концепції закону про перезавантаження НАЗК

про захист викривачів і підтримка посилення їхньої ролі у протидії корупції

внесених законопроєктів про перезавантаження НАЗК і захист викривачів

Керівниця юридичного відділу ТІ Україна стала співголовою комісії з відбору, а організація моніторила процес цього конкурсу й активно комунікувала його перебіг

кандидатів так чи інакше були пов’язані з політикумом

9

13

з 29 кандидатів мали сумнівні моменти у декларуванні (~45%)

29

кандидатів на посаду голови НАЗК проаналізовано

РЕЗУЛЬТАТИ

7

осіб мали факти можливої неетичної поведінки

Ухвалено закони про перезавантаження НАЗК і захист викривачів корупції

Обрано нового голову НАЗК

Проведено понад 50 ефірів та інтерв’ю з метою розширити дефініцію “викривач” та роз’яснити важливість перезавантаження НАЗК

Висловлю вдячність Секретаріату, двом міжнародним антикорупційним проєктам і всім зовнішнім зацікавленим сторонам, зокрема українським неурядовим організаціям, за надання вагомої допомоги та підтримки Комісії в надзвичайно стислі строки, встановлені законодавством.

Тільман Хоппе,
співголова Конкурсної комісії з відбору на посаду Голови Національного агентства з питань запобігання корупції

Партнери та донори

Інновації у боротьбі з корупцією

З 2016 року система Prozorro стала обов’язковою для закупівлі товарів і послуг, яких потребують державні органи та підприємства. Того ж року стартувала робота системи ProZorro.Продажі, завдяки якій став можливим продаж і оренда державного/комунального майна та майна неплатоспроможних банків.

Утім без відповідального контролю з боку держави ці системи не можуть повноцінно виконувати покладені на них функції. Тож у сфері публічних закупівель та реалізації державної/комунальної власності залишається високий рівень корупції та низький рівень ефективності, що і стало одним із найважливіших викликів для команди ТІ Україна у 2019 році.

ВИКЛИКИ

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
про публічні закупівлі, реалізацію майна банкрутів та оренду державного і комунального майна

та допомога у вдосконаленні ІТ-рішення для системи. Забезпечення розробки блокчейну для системи

У публічному модулі аналітики запустили панель для керівних органів, що швидко допомагає збагнути ризики в закупівлях підпорядкованих замовників

Провели третій успішний DOZORRO-Fest у вересні 2019 року. На заході учасники змогли підняти мотивацію, отримати нові знання та обговорити проблемні моменти в сфері закупівель

та продовження роботи з регіональними інтернет-виданнями, які висвітлюють успіхи та невдачі закупівель

У партнерстві з командою підтримки реформ МЕРТ створили відповідний функціонал та передали його у державну власність

ФГВФО при продажі активів збанкрутілих банків і ДП “Прозорро.Продажі” при продажі об’єктів малої приватизації

У партнерстві з командою підтримки реформ МЕРТ створити портал аналітичної звітності державних підприємств України ProZvit. Продовжуємо його вдосконалювати та розвивати.

аналітичних
досліджень: про закупівлю бензину, газу та про довіру бізнесу до Prozorro

3

59

24

семінари

РЕЗУЛЬТАТИ

9

медіа-історій про членів DOZORRO-спільноти в регіонах

Навчали замовників, бізнес та громадськість використовувати на повну можливості аналітичних інструментів.

Створили DOZORRO-бота, який дозволяє підписатися на тендери та найшвидше повідомляє про всі оновлення в них

Підвищили кількість унікальних відвідувачів у публічному модулі аналітики

7

вебінарів

28

Разом зі спільнотою надіслали

12000

звернень про порушення в закупівлях

1092

перемог

9

кримінальних проваджень

52000

64000

2018

2019

Запустили онлайн-карту закупівель шкіл

Наталя Винярчук,
координаторка донорів ТІ Україна (до 2019) для журналу “Forbes”

Партнери та донори

Transparent Cities/
Прозорі міста

Низький рівень прозорості місцевої влади є однією з причин високого рівня корупції на місцях. При цьому спостерігається недостатня залученість громади до участі у формуванні та реалізації політики та розуміння місцевими активістами інструментів впливу на місцеву владу.

У 2019 році спостерігалося зростаюче зацікавлення багатьох місцевих рад у підвищенні рівня прозорості, хоча деякі міста продовжують ігнорувати рекомендації ТІ Україна.

ВИКЛИКИ

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
сформований на основі оновленої методології

яка вчить користуватися інструментами прозорості для розв’язання міських проблем. Провели 10 тренінгів з її використанням у Києві та регіонах

що сприяло підвищенню популяризації прозорості. Як наслідок, міста конкурують за місця в рейтингу та стають більш інвестиційно привабливими

протягом 2019 року

у дослідженні під егідою Transparency International Slovensko. За результатами, українська столиця увійшла до шістки лідерів рейтингу.

заходів провели або ж взяли участь

45

2

РЕЗУЛЬТАТИ

Маріуполь залучив понад 160 млн євро інвестицій завдяки підвищенню прозорості

Transparency International Ірландія використала нашу методологію при розробці свого індексу доброчесності.

300

представників міськрад ознайомили із перевагами підвищення прозорості

15

подій присвячених темам прозорості, підзвітності, децентралізації та громадської участі, на яких представники програми виступили запрошеними спікерами

Завдяки співпраці з командою TI Україна місто Дрогобич отримало можливість створити якісні механізми взаємодії з громадськістю та бізнес-середовищем. Рекомендації щодо розвитку прозорості та підзвітності в управлінні стали фундаментом для сталого розвитку нашої громади. Місто оновило Статут громади, в т.ч. з рекомендацій ТІ Україна. Ми високо оцінюємо співпрацю з ТІ Україна та надіємось на спільну діяльність і в майбутньому.

Тарас Кучма,
міський голова Дрогобича

Громадянське суспільство працює над розвитком та підтримкою органів місцевого самоврядування, допомагаючи їм ставати більш прозорими, підзвітними та відповідальними. Наприклад, програма ТІ Україна Transparent Cities / Прозорі міста за 18 місяців допомогла покращити показник прозорості 32 містам.

Партнерство “Відкритий Уряд” (Open Government Partnership)

Програма “Прозорі міста” допомагає Маріуполю будувати відкритий, прозорий і доступний муніципалітет. Вона дає чіткі орієнтири і напрямки, щодо вдосконалення процесів нашої роботи, яка, в першу чергу, спрямована на наших громадян.

Результат – стрибок з 57 міста на лідерські позиції рейтингу “Прозорі міста” Transparency International Ukraine. Робота у цьому напрямку стала важливим компонентом “маріупольського ефекту”, за допомогою якого наше місто змогло залучити за три роки рекордну кількість інвестицій на суму 160 млн євро.

Михайло Івченко,
заступник міського голови Маріуполя

Transparency International Ukraine працює над розбудовою сталої програми на основі цього досвіду, що зосереджується на чотирьох напрямках роботи: прозорості, підзвітності, інвестиціях та залученні громадськості. Таким чином, досягнення проєкту не просто значні його результати залишатимуться дієвими навіть після його завершення.

Партнери та донори

@ Transparency International Ukraine 2020

Transparency International – антикорупційна організація, яку 1993 року в Берліні заснував ексдиректор Світового банку Пітер Айґен. Зараз головою правління ТІ є Делія Феррейра Рубіо. Transparency International присутня більш ніж у 110 країнах світу. Організація найбільш відома Індексом сприйняття корупції та Глобальним корупційним барометром. За даними Звіту Global Go To Think Index Tank за 2017 рік, Transparency International була на 51-му місці зі 173 в рейтингу світових аналітичних центрів (think tanks). І на першому місці серед 65 світових аналітичних установ, що займаються темою відкритого та належного урядування.