Мета:

заохочення до викриття корупційних злочинів інсайдерами-свідками та надання їм необхідних консультацій і захисту.

 

Дії:

Адвокація законодавчих змін про захист викривачів

Серйозною проблемою залишається тиск на викривачів. Їхній якісний захист можна запровадити за умови сильного законодавства. Саме тому у 2019 році ТІ Україна рекомендувала законодавчі зміни про захист викривачів і підтримувала посилення їхньої ролі у протидії корупції. Юристи ТІ Україна аналізували законопроєкти про захист викривачів та брали участь у десятках ефірів та інтерв’ю з метою розширити дефініцію “викривач”. Зрештою у 2019 році Верховна Рада ухвалила закон про захист викривачів корупції.

Робота зі зверненнями викривачів

У 2017-18 роках ми налагодили збір інформації від потенційних викривачів через портали Хабардокс та Стоп корупція. Це захищені канали, які дозволяли навіть анонімно передати важливу правдиву інформацію про корупційні злочини. Далі дані потрапляли до журналістів-розслідувачів та наших юристів. Юридичні радники Transparency International Ukraine здійснювали експертизу повідомлень та надавали консультації викривачам щодо подальших кроків.

 

Публічна та медійна підтримка

Ми надавали всебічну підтримку реальним викривачам, які кидали виклик корупційній системі. Головні наші зусилля полягали у тому, щоб зробити вчинок викривачів максимально публічним та резонансним. Ми здійснювали медійний супровід їхньої боротьби.

Здаватися не збираюсь! Вони не змогли мене купити. Вони не змогли мене залякати. І зупинити мене вони не зможуть.

Лариса Гольник, суддя-викривач

Розробка та поширення освітніх матеріалів

Спільно з партнерами ми підготували перший “Посібник викривачам корупції” з практичними аспектами захисту прав викривачів. Також брали участь у доопрацюванні пізніше затвердженого проекту Методичних рекомендацій НАЗК про організацію роботи з повідомленнями про корупцію від викривачів. На Фейсбук-сторінці “Декорупція” ми регулярно розповідали про те, як оминати корупцію у найбільш поширених для українців ситуаціях. 

Викривач – не “стукач” і не “донощик”, а вартовий суспільних інтересів, свідомий громадянин, фундамент системи раннього попередження.

“Посібник викривачам корупції”

На сайті decorruption.org.ua була можливість повідомити про корупцію, поставити запитання юристу Transparency International Ukraine та прочитати антикорупційні інструкції на всі випадки життя.

Результати

• Ухвалено закон про захист викривачів корупції.

• ТІ Україна налагодила канал отримання звернень від потенційних викривачів. Лише за 2018 рік було опрацьовано понад 50 звернень.

• Завдяки нашим рекомендаціям викривачі досягли відкриття кримінальних проваджень.

• Боротьба викривачів з НАЗК (Ганна Соломатіна та інші) і судді Лариси Гольник перебували в центрі суспільної уваги та були предметом численних матеріалів журналістів.

• Проведено низку навчальних заходів щодо того як викривати корупцію.

• Юристи підготували близько 50 антикорупційних інструкцій, як викривати корупційні злочини.

• У партнерстві підготували “Посібник викривачам корупції”.

Донор проекту