Мета:

заохочення до викриття корупційних злочинів інсайдерами-свідками та надання їм необхідних консультацій і захисту.

Дії:

Робота зі зверненнями викривачів

У 2017-18 роках ми налагодили збір інформації від потенційних викривачів через портали Хабардокс та Стоп корупція. Це захищені канали, які дозволяли навіть анонімно передати важливу правдиву інформацію про корупційні злочини. Далі дані потрапляли до журналістів-розслідувачів та наших юристів. Юридичні радники Transparency International Ukraine здійснювали експертизу повідомлень та надавали консультації викривачам щодо подальших кроків.

 

Публічна та медійна підтримка

Ми надавали всебічну підтримку реальним викривачам, які кидали виклик корупційній системі. Головні наші зусилля полягали у тому, щоб зробити вчинок викривачів максимально публічним та резонансним. Ми здійснювали медійний супровід їхньої боротьби.

Здаватися не збираюсь! Вони не змогли мене купити. Вони не змогли мене залякати. І зупинити мене вони не зможуть.

Лариса Гольник, суддя-викривач

Розробка та поширення освітніх матеріалів

Спільно з партнерами ми підготували перший “Посібник викривачам корупції” з практичними аспектами захисту прав викривачів. Також брали участь у доопрацюванні пізніше затвердженого проекту Методичних рекомендацій НАЗК про організацію роботи з повідомленнями про корупцію від викривачів. На Фейсбук-сторінці “Декорупція” ми регулярно розповідали про те, як оминати корупцію у найбільш поширених для українців ситуаціях. 

Викривач – не “стукач” і не “донощик”, а вартовий суспільних інтересів, свідомий громадянин, фундамент системи раннього попередження.

“Посібник викривачам корупції”

На сайті decorruption.org.ua була можливість повідомити про корупцію, поставити запитання юристу Transparency International Ukraine та прочитати антикорупційні інструкції на всі випадки життя.

Результати
  • налагоджений канал отримання звернень від потенційних викривачів;
  • опрацьовано за 2018 рік понад 50 звернень;
  • за результатами подальших дій викривачів за нашими рекомендаціями досягли відкриття кримінальних проваджень;
  • боротьба викривачів з НАЗК (Ганна Соломатіна та інш.) та судді Лариси Гольник перебували в центрі суспільної уваги та були предметом численних матеріалів журналістів;
  • проведено ряд навчальних заходів щодо того як викривати корупцію;
  • для сайту “Декорупція” підготовлено ряд інструкцій та візуальних матеріалів щодо того, як викривати корупційні злочини;
  • в партнерстві підготовлено підручник “Посібник викривачам корупції”.
Донор проекту