Мета:

  • надати громадянському суспільству і журналістам ефективні інструменти для боротьби з корупцією, відмиванням грошей і щодо повернення активів для здійснення громадського нагляду за фінансами та підтримки становлення Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА).
  • сприяти процесу юридично бездоганного повернення українській державі активів, які були незаконно набуті злочинним шляхом представниками режиму експрезидента Віктора Януковича.

 

Партнери проекту:

 

Дії:

Громадський нагляд та міжнародна підтримка Агентства з розшуку та менеджменту активів

Команда Трансперенсі Інтернешнл Україна підтримує становлення та розвиток Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Зокрема, здійснюємо комунікаційну підтримку та беремо участь у незалежному громадському контролі та разом з АРМА вдосконалюємо нормативно-правові акти у сфері відповідальності агентства. Під час становлення Нацагентства ми допомагали втілювати його комунікаційну стратегію та здійснювали громадський нагляд за добором працівників.

У 2019 році ТІ Україна проадвокатувала законодавчі зміни для ефективного функціонування АРМА. Наша команда проаналізувала 300 посадовців в Нацагентстві. Завдяки спільним з партнерами зусиллям відбулися прозорі конкурси до Громадської ради при АРМА. Підвищено загальну поінформованість суспільства й експертного середовища щодо діяльності органу, його викликів і проблемних питань.

Крім того, ми прилюднили дослідження щодо відповідності правам людини функції АРМА.

АРМА повинна бути ще однією дієвою складовою антикорупційної інфраструктури, що ефективно здійснює покладені на неї законом функції.

Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна

Підтримка актуального реєстру національних публічних діячів (Publicly Exposed Persons – PEPs)

За допомогою громадських активістів і журналістів ми підтримуємо безперервне оновлення реєстру публічних діячів. Завдяки відкритості цих даних знижується ризик відмивання грошей державними службовцями. Так, Центр протидії корупції створив та адмініструє інформаційну базу даних, що містить перелік національних публічних діячів.

Реєстр створений для вільного користування журналістами, громадськими діячами та організаціями, а також суб’єктами фінансового моніторингу, особливо за кордоном. Для цього всі дані реєстру перекладаються англійською мовою.

 

Наявність профілів публічних діячів у Реєстрі ПЕПів, яким користуються іноземні банки та розвідки, ускладнює, або взагалі блокує фінансові операції, тому вкрай важливо постійно оновлювати інформацію в реєстрі та перекладати її англійською.

Дар’я Каленюк, виконавчий директор ЦПК

Моніторинг публічних закупівель

“Наші Гроші” здійснюють моніторинг публічних закупівель протягом шести років. Організація розвинула регіональну мережу журналістів-розслідувачів та активістів. Професійні журналісти з “НГ” працюють із регіональними журналістами і тими, хто хотів би доєднатися до мережі, але не має для цього можливості або експертизи. Професійні журналісти надають допомогу через навчальні відео, консультації та персональну підтримку, засновану на характерних для конкретного регіону прикладах.

Одна з цілей проекту — звернення до правоохоронних органів, які базуються на журналістських розслідуваннях про корупцію. Таким чином зберігаються державні кошти і державні службовці будуть притягнуті до відповідальності. Такого результату можливо досягти саме завдяки спільному тиску на представників правоохоронних органів.

Розслідувати корупцію в регіонах часто складніше, і точно – небезпечніше, ніж у столиці. Тому підтримка колег є дуже важливою: як у професійному, так і в моральному сенсі.

Олекса Шалайський, головний редактор “Наші гроші”

Команда проекту TI Ukraine
Катерина РИЖЕНКО
Керівник юридичного відділу
ryzhenko@ti-ukraine.org
Анастасія КОЗЛОВЦЕВА
Керівниця відділу міжнародних зв'язків та фандрейзингу
kozlovtseva@ti-ukraine.org
Олеся КОВАЛЬ
Керівниця відділу комунікацій
koval@ti-ukraine.org
Донор проектів напрямку