Україна втрачає останню можливість продемонструвати всьому світу ефективність антикорупційної реформи. Натомість безкарність щодо топ-корупціонерів колишнього режиму та політичний тиск, якого зазнають новостворені антикорупційні органи, викликають велике занепокоєння міжнародної спільноти. Такі висновки озвучив під час прес-конференції голова Правління всесвітньої антикорупційної мережі Transparency International Хосе Уґас.

Роком пустих обіцянок та незначних результатів в антикорупційній сфері назвав 2016 рік Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна. Адже рівно рік тому, під час зустрічі голови Правління Transparency International Хосе Уґаса з Президентом України Петром Порошенко та новопризначеним Генеральним Прокурором Юрієм Луценко, прозвучало багато обіцянок, серед яких: досягти результатів у поверненні коштів В. Януковича та його поплічників, сприяти незалежній роботі антикорупційних органів, впровадити електронне декларування для посадовців.

«Натомість, на сьогоднішній день, проти В. Януковича, найвідомішого корупціонера планети за результатами опитування Unmask the Corrupt, немає жодної справи у суді за обвинуваченнями саме у корупційних злочинах. Загальна сума вкрадених коштів так і лишається невизначеною, називають суму від $7,5 млрд до $40 млрд, що сприяє відчуттю бездіяльності відповідних органів та породжує зневіру у суспільстві. Минув цілий рік, а до створення антикорупційного суду так і не було зроблено жодного реального кроку. При цьому, такий суд є єдиною можливістю розірвати коло безкарності», – зазначив очільник Transparency International Хосе Уґас.

На його думку, політичний тиск, який наразі чиниться на роботу Національного антикорупційного бюро, є неприпустимим. «Законопроект №6220, котрий дозволяє закривати провадження по справах, які були закриті іншим органом, позбавить Бюро можливості розслідувати корупційні дії високопосадовців. Подібний закон ні в якому разі не можна приймати в країні з таким рівнем безкарності, який існує, нажаль, в Україні», – наголосив Хосе Угас. Крім цього, занепокоєння міжнародної антикорупційної мережі Transparency International викликають спроби влади протиснути свою контрольовану кандидатуру на посаду аудитора НАБУ. «І все це розгортається на тлі тиску на громадських антикорупціонерів, – підкреслив Хосе Уґас. – Прийняті правки в закон про електронне декларування статків посадовців, які зобов’язали декларуватися громадських активістів, що борються з корупцією, є вкрай негативним кроком. Подібна практика існує лише у країнах де правлять диктатори, таких як Венесуела, Монголія, Туніс. Не хотілося б, щоб Україна, після тієї високої ціни, яку люди заплатили за право жити без корупції, приєдналася до цього сумного списку», – підсумував очільник Transparency International.

Під час міжнародного воркшопу з повернення вкрадених активів генпрокурор України Ю. Луценко підтримав пропозицію ТІ створити відкритий реєстр розслідувань топ-корупції часів Януковича. Цей реєстр з можливістю публічного доступу через офіційний сайт Генеральної прокуратури має містити загальну інформацію про усі провадження, які у цій сфері розслідуються органами прокуратури: правову кваліфікацію і фабули злочинів, суми завданих збитків, кількість арештованих активів, а також інформацію про досягнуті результати цих розслідувань і прийняті у них рішення. За словами Андрія Слюсара, керівника напрямку протидії топ-корупції ТІ Україна, такий реєстр можна відкривати вже сьогодні за прикладом подібного, який ведеться Генеральною прокуратурою уже декілька років та стосується перебігу справ проти учасників Революції Гідності: «Ми будемо ретельно відслідковувати обіцянку Генпрокуратури відкрити подібний реєстру і просимо представників медіа моніторити це питання разом з нами», – закликав Андрій Слюсар.

Зі свого боку, глобальна мережа Transparency International та її представництво в Україні готові на високому рівні сприяти міжнародним контактам українських правоохоронних органів із іноземними інституціями, які можуть бути корисними у розслідуванні та справах по поверненню активів колишнього режиму.

#

Контакт для медіа: Ольга Тимченко, керівник департаменту комунікації Transparency International Україна, м.т. 050-352-96-18, e-mail: tymchenko@ti-ukraine.org

Transparency International Україна є представництвом глобальної антикорупційної мережі  Transparency International, що працює більше як у 100 країнах світу. Місія ТІ Україна: знизити рівень корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності та доброчесності публічної влади і громадянського суспільства. Дізнатися більше  www.ti-ukraine.org

Завантажити прес-реліз