
Мета:
проаналізувати судову практику та роботу ВАКС на предмет дотримання судом стандартів кримінального процесуального законодавства, визначити проблеми взаємодії ВАКС з іншими суб’єктами кримінального процесу та окреслити перспективні точкові зони росту інституції.
Дії:
Моніторинг та оцінка процедурних та судових аспектів роботи ВАКС
Юристи Transaparency International Ukraine аналізують ефективність роботи Вищого антикорупційного суду за спеціальною методологією. Вона включає відвідування моніторами та заповнення ними спеціально розроблених анкет, аналіз процесу судового розгляду у двох інстанціях, аналіз інформації про справи з відкритих джерел (брифінги, конференції, доповіді, методичні рекомендації, посібники тощо).
Для моніторингу процесуально-процедурних питань використовуються анкети, у яких фіксується хід засідання, дії сторін, процесуально значущі події. Експерти TI Ukraine розробили анкети для досудового та судового провадження, а також правового механізму цивільної конфіскації, який розглядається за правилами цивільного судочинства.
Для аналізу судових рішень була вдосконалена спеціальна методологія, що дозволяє оцінити судові рішення на предмет відповідності засадам кримінального провадження. Щоб отримати інформацію, якої немає в публічному доступі, експерти подавали запити до ВАКС та інших державних органів.
Предмет моніторингу складають відібрані справи НАБУ та САП, які розглядалися у ВАКС та Апеляційній палаті ВАКС. У процесі відбору корупційних кримінальних проваджень для моніторингу враховувалися кілька чинників.
- Резонансність справи, яка оцінюється з огляду на субʼєкта інкримінованого кримінального правопорушення, розмір завданої ним шкоди, або розмір отриманої (наданої) неправомірної вигоди.
- Корисність моніторингу для інших напрямків роботи TI Ukraine – інкриміновані зловживання чи інші корупційні діяння при здійсненні публічних закупівель, у процесі відбудови чи ті, у яких є можливість повернення в Україну активів, одержаних кримінально-протиправним шляхом.
Моніторинг діяльності ВАКС здійснюється за такими принципами: невтручання в процес здійснення правосуддя, неупередженість, об’єктивність і комплексність, прозорість, професійність.
За результатами кожного етапу моніторингу команда експертів TI Ukraine готує звіт з результатами аналізу тенденції судового розгляду корупційних та повʼязаних з корупцією кримінальних правопорушень, а також визначенням рівня виконання рекомендацій, наданих за результатами попередніх етапів моніторингу.
Останній такий звіт охоплював результати пʼятого етапу моніторингу роботи ВАКС — з 1 жовтня 2023 року по 30 червня 2024 року. До цього перший етап моніторингу роботи ВАКС охоплював період з 6 липня по 6 грудня 2020 року, другий етап — з 1 квітня по 31 липня 2021 року, третій — з 1 квітня 2021 по 23 лютого 2022 року, а четвертий – з 1 січня по 30 вересня 2023 року.
Короткі висновки зі звіту з моніторингу ВАКС за період з 1 жовтня 2023 року по 30 червня 2024 року
- За звітний період парламент прийняв кілька нормативних актів, якими покращив законодавчу базу роботи суду, зокрема у питанні одноособового розгляду кримінальних проваджень та скасування обмежень строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях без підозрюваних.
- ВАКС удосконалив практику застосування «поправок Лозового» в обʼєднаних кримінальних провадженнях — все частіше судді враховують змістовну подібність «старого» та «нового» кримінальних проваджень. А також покращилася ситуація з аналізом складу кримінального правопорушення при оцінці слідчими суддями попередньої кримінально-правової кваліфікації на запобіжних заходах.
- Залишаються інші нагальні проблеми діяльності ВАКС, серед яких неможливість застосувати до адвокатів грошове стягнення за неявку в судове засідання, відсутність ефективного регулювання інституту протидії зловживанню процесуальними правами, наявність імперативного обовʼязку суду закривати кримінальні провадження у звʼязку зі спливом строків досудового розслідування, недосконалість правового регулювання інституту звільнення від кримінальної відповідальності та покарання за спливом строків давності.
Що ми пропонуємо?
Парламенту:
- визначити в законі, що згода учасників кримінального провадження не потрібна для продовження судового розгляду в разі заміни судді;
- якісно доопрацювати законопроєкт щодо затвердження угод;
- усунути перелік необґрунтованих винятків із законодавства щодо одноособового розгляду справ;
- збалансувати подальше обмеження доступу до судових рішень із засадою гласності судового процесу;
- розширити підстави для зупинення строку давності та, пропорційно посилити кримінальну відповідальність за окремі кримінальні правопорушення. А також змінити момент, коли закінчується обрахунок строку давності.
ВАКС:
- звертати більшу увагу на забезпечення додержання порядку в судових засіданнях та недопущення процесуальних зловживань;
- уніфікувати практику у питанні зупинення провадження, не допускаючи зловживань сторони захисту;
- узагальнити підходи до оцінки суспільного інтересу при затвердженні угод про визнання винуватості;
- стандартизувати практики першої та апеляційної інстанцій ВАКС при оцінці обґрунтованості підозри.
ДП «Інформаційні судові системи»:
- реалізувати технічну можливість приховувати від публічного доступу окремі частини судових рішень, якщо судовий розгляд відбувався у відкритому судовому засіданні.
Моніторинг діяльності ВАКС здійснюється за такими принципами: невтручання в процес здійснення правосуддя, неупередженість, об’єктивність і комплексність, прозорість, професійність.
Платформа «ВАКС вирішив»
«ВАКС вирішив» — це єдиний комплексний ресурс про топкорупційні справи ВАКС з усіма рішеннями суду, деталями, інфографіками з перебігом ключових подій у справах та аналітикою від експертів.
Головна особливість ресурсу — розгалужена і зручна система пошуку. Знайти всю необхідну інформацію користувачі зможуть за ключовими словами чи прізвищем фігуранта. Тож якщо користувачу треба дізнатися деталі справи щодо конкретного високопосадовця, йому треба лише ввести прізвище фігуранта у пошукове поле — і система знайде потрібне провадження.
Також на платформі працює розширений пошук за ПІБ судді, прокурора, захисників, типом вироку, датою ухвалення рішень тощо, що стане корисним як для фахівців у правничій сфері, так і для журналістів та всіх зацікавлених.
До того ж експерти TI Ukraine формують описи до справ, і користувачі отримують не тільки документи із системи, але й зібрану інформацію про кожен кейс, етапи його судового розгляду, позиції сторін захисту й обвинувачення. Кожна така інформаційна картка супроводжується інтерактивною інфографікою з перебігом ключових подій, яку можна також завантажити на свій пристрій.
Головна особливість ресурсу — розгалужена і зручна система пошуку. Знайти всю необхідну інформацію користувачі зможуть за ключовими словами чи прізвищем фігуранта.