Колишні члени правління Ярослав Юрчишин (до 2019 року), Юлія Клименко (до 2019 року), Олександр Банчук (до 2019 року)
(окрім Вінницької, Волинської, Херсонської, Черкаської областей та АР Крим)
Андрія Вишневського
Аби нетерпимість до корупції стала справді цінністю для суспільства, нам, вочевидь, доведеться пройти складний і тривалий шлях. Адже коли йдеться про корумпованих політиків, то покарати їх вимагають майже дві третини суспільства. Втім коли мова про нас самих, власний страх бути покараним є чинником стримування проти участі в корупції менш як для 2% людей. У це важко повірити, бо виглядає надто шизофренічно — але це факт.
І четвертий — переспрямування цілей та стимулів державних систем освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та правової допомоги на розвиток людського капіталу та відповідального громадянства. Четвертий пріоритет потребує особливої уваги. Якщо система безоплатної правової допомоги та Національна служба здоров’я зуміли зробити поступ принаймні у цілепокладанні, то системи освіти та соціального захисту, попри зусилля, все ще залишаються патерналістськими й такими, що пригнічують критичне мислення, свободу волі та громадянську відповідальність. Нереформована “соціальна сфера” продовжує труїти суспільство і робить чи не найвагоміший внесок у те, аби показник у 40% українців, які сьогодні толерують корупцію, і надалі залишався високим. Це толерування створює поживний ґрунт і для політичної корупції.
Поки що Україна пронизана корупцією від пологового будинку до цвинтаря. Однак поруч з народженням “креативного класу” ми можемо спостерігати й народження “доброчесного класу”: і в бізнесі, і в державному управлінні, і у громадському секторі. Я вірю в те, що вже існує чимале коло чесних людей, які у бізнесі — важко уявити, але навіть у юридичному! — сплачують податки, не видають зарплат у конвертах та не дають хабарів. Які у владі не крадуть, не пригнічують приватних осіб і не продають індульгенції. Які в громадському секторі не роблять сумнівного бізнесу на іноземних грантах, мимохідь додаючи легітимності корумпованій владі своєю беззубою позицією.
Ми, команда TI Україна, ідентифікуємо себе частиною доброчесного креативного класу і претендуємо на роль пружини-прискорювача у протидії системній корупції та платформою для перетворення кола чесних соціально, економічно та політично активних людей на критичну масу, необхідну для безповоротних змін.
Як саме? Якщо уявити корупцію живою істотою, то вона найдужче боїться трьох речей: бути побаченою, бути непотрібною і бути покараною. Наша діяльність робить корупцію в Україні саме такою. Детальніше — читайте у нашому звіті. Але будьте обережні: він містить вірусний контент. Адже кожен рядок у тексті заражений прозорістю та доброчесністю.
Минулого року ми відзначили 5 років від отримання повної акредитації члена глобального руху Transparency International. Наше 5-річчя збіглося з повним перезапуском органів влади після втечі Януковича та його поплічників. Тому ми провели конференцію “5 років боротьби з корупцією: цінності та практики”, де разом з представниками антикорупційних органів та міжнародними партнерами обговорили досягнення України в антикорупційній сфері за роки після Революції Гідності, проаналізували виклики нашого спільного антикорупційного шляху та визначили коло подальших стратегічних пріоритетів.
Першим і найбільшим викликом для нас стали президентські та парламентські вибори. У своїх адвокаційних зусиллях ми намагалися залишатись об’єктивними та рівновіддаленими від усіх політичних партій, і нам це вдалося.
Другим викликом стали значні структурні зміни в нашій організації, у тому числі й на найвищому рівні. Це був мій перший рік у ролі виконавчого директора. Політична “турбулентність” вплинула й на склад Правління. Двоє членів Правління, які брали активну роль у розбудові організації вирішили продовжити свій життєвий шлях у політиці. Маю відзначити, що це жодним чином не вплинуло на нашу незаангажованість. Членами організації було обрано достойну заміну з корисним для організації досвідом.
Четверте — ми успішно продовжили роботу в регіонах і з регіонами. Ми випустили другий Рейтинг прозорості 100 українських міст, і на це дослідження сьогодні орієнтуються багато міських рад. Проєкти міжнародної технічної допомоги використовують нашу методологію вимірювання прозорості у своїй роботі, а місцеві ГО завдяки їй адвокатують зміни на місцях.
І наостанок, варто згадати про нашу експертну та адвокаційну діяльність. Якщо перша половина року в цьому аспекті була переважно спокійною, то останні чотири місяці виявилися активнішими, ніж усі попередні. І все завдяки “турборежиму” у Верховній Раді та підвищеній активності роботи нових очільників держави. Ми активно долучалися, допомагали, виправляли й дописували законопроєкти та нормативні акти, які потім були ухвалені – про публічні закупівлі, оренду державного та комунального майна, перезапуск НАЗК, підслідність ВАКС. Плануємо продовжувати це робити й надалі, а також стежили за їх належним впровадженням.
У 2019-му ми знову показали, що готові долучатися до змін у країні. Адже ми долучалися не лише до розробки законопроєктів, а й безпосередньо брали на себе відповідальність, беручи участь у відбіркових комісіях представників антикорупційних органів та прокуратури. Наша представниця Катерина Риженко була співголовою з відбору голови НАЗК. А я особисто провів декілька тижнів у ГПУ, взявши участь в очищенні прокуратури від недоброчесних прокурорів.
Разом з тим, маючи очевидні досягнення у становленні державних інституцій та нових інструментів попередження корупції, ми продовжили промоцію досягнень нашої країни у різних міжнародних форматах. Ми просували не тільки успіхи України (Prozorro, ProZorro.Продажі, антикорупційна інфраструктура, електронні декларації тощо), а й досягнення саме нашої організації — проєкти громадського моніторингу та нагляду DOZORRO та Transparent Cities/Прозорі міста. До слова, у світі існує величезний запит на обмін таким досвідом, у тому числі, й від урядів інших країн.
У 2020-му ми продовжимо розвивати нові напрями діяльності. Зокрема, орієнтуючись на плани щодо нової хвилі приватизації, ми розпочали співпрацю із Фондом державного майна. Є проста логіка: що менше держави в економіці — то менше корупції на підприємствах. Тож наступного року наша організація моніторитиме, підтримуватиме та пропонуватиме нові інструменти для цього процесу.
Також ТІ Україна розпочне новий етап вимірювання прозорості міст, але цього разу з фокусом на практичний результат і користь для громадян. Ви побачите нове дихання проєкту Transparent Cities/Прозорі міста. Він стане ще масштабнішим і ще глибше оцінюватиме наслідки децентралізації та адвокатуватиме участь громадян у місцевому самоврядуванні. А наступний рік в цьому плані буде непростий, зважаючи на очікувані місцеві вибори.
У 2020-му набирає чинності нова редакція Закону України “Про публічні закупівлі”, відбуватиметься впровадження Другої закупівельної революції, тож ми будемо активно відстежувати цей процес. Разом з тим цього року набуде чинності нове законодавство щодо оренди державного і комунального майна. Ми вже готуємо проєкт DOZORRO.Sale, за допомогою якого громадянське суспільство зможе контролювати використання системи ProZorro.Продажі.
І зрештою, саме у 2020-му мають з’явитися перші серйозні вироки ВАКС у справах топкорупції. Це теж виклик, адже рівень недовіри до державних органів і судів у нашому суспільстві залишається надзвичайно високим. Тому тільки реальними справами, беззаперечними з точки зору справедливості й верховенства права, судді Антикорсуду зможуть підвищити рівень довіри до себе. А оскільки ТІ Україна від початку наголошувала на необхідності створення такого суду, його гучні вироки та правильне їх пояснення суспільству стануть викликом і для нас.
2020 рік уже показав, що буде непростим. Корупція в судовій системі, без викорінення якої годі чекати на іноземного інвестора, сумнівні призначення у правоохоронних органах нівелюють будь-які популістські гасла про еру справедливості. Спроби тиску на органи антикорупційної сфери, поглиблення розпаду і без того слабкої системи стримувань та противаг — це лише частина тих численних викликів на шляху розвитку нашої країни.
Але я переконаний, що всі ці труднощі мають стати новими можливостями. І ми знаємо, що зробимо усе, аби використати їх для максимального зниження рівня корупції та покращення життя кожного українця.
Я вірю, що наш організаційний успіх є невід’ємною частиною успіху і держави. Знаю, що у 2020 році наші амбіції та, маю надію, амбіції держави будуть тільки зростати. І ми нарешті зможемо довести всьому світу, що українці здатні не тільки створювати антикорупційну інфраструктуру та попереджати корупцію завдяки інноваційним рішенням, але й забезпечувати правосуддя через покарання винних.
За 5 років ТІ Україна долучилася до створення інноваційних сервісів, інструментів і мереж, допомагала розбудовувати антикорупційну інфраструктуру та напрацьовувати законодавство, змінювати міста на краще, проводила потужні комунікаційні кампанії й ділилася найкращими практиками з усім світом.
старший регіональний координатор Open Government Partnership (Європа)
головний редактор сайту “Наші гроші”
виконавчий директор ТІ Україна
ЩОРІЧНИЙ АУДИТ ДІЯЛЬНОСТІ