NULL

Залучення. Річний звіт ТІ Україна 2019

Річний звіт ТІ Україна 2019

Залучити максимальну кількість прибічників та створити умови для об’єднання їх у дієву мережу, забезпечивши сталу підтримку.

Ціль

більше про контекст

побудову партнерських відносин з представниками бізнес-спільноти, які підтримують поширення доброчесності;

формування неформальної спільноти представників місцевої влади, які працюють над впровадженням практик прозорості та підзвітності;

налагодження співпраці в об’єднаній мережі громадських організацій та активних громадян, що займаються питаннями протидії корупції.

Внаслідок реформи децентралізації суттєво зростають можливості та фінансові ресурси на місцях. Успішність цієї реформи залежить як від влади, так і від громадян, від їхньої готовності брати відповідальність за зміни, залучатися до процесу прийняття рішень.

ТІ Україна розробила низку інструментів залучення громадян: моніторингова екосистема DOZORRO, аналітичні інструменти ВІ, Рейтинг прозорості міст. Проте ці інструменти є і будуть дієвими лише за умови активного їх використання громадянами.

Ми націлені на

Контекст

Висока толерантність до корупції, а відтак низька залученість до боротьби з нею. Це створює особливі труднощі в комунікації антикорупційних питань.

У 2019 році відбулася низка гучних корупційних розслідувань журналістів. З огляду на президентські та парламентські вибори, інтерес суспільства до таких справ значно зріс. Тож комунікаційна команда ТІ Україна почала активно працювати над розширенням каналів інформування суспільства щодо антикорупційних питань та охоплення більшої аудиторії.

ВИКЛИКИ

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
в межах якої обговорили з партнерами та журналістами антикорупційні перемоги здобутий досвід та подальші виклики

“Корупціонер обкрадає саме тебе”

через медіа, соціальні мережі та офлайн-заходи

В межах такої співпраці опублікували спецпроєкти, присвячені 100 дням Антикорсуду, результатам 5 років реформ і ролі ровесників незалежності в успіхах держави.

переглядів повідомлень на сайті зі 175 країн світу

600 000

8

млн людей охопила друга хвиля комунікаційної кампанії “Корупціонер обкрадає саме тебе”
(39,2 млн показів)

12 000

згадок про організацію та її спікерів у медіа

РЕЗУЛЬТАТИ

149

заходів за участі ТІ Україна

Більше 60 колонок від експертів ТІ Україна

2500

унікальних контактів у базі ТІ Україна

За останні 5 років Україна показала значне зростання у боротьбі з корупцією. І, зокрема, це сталося завдяки все більш професійній команді Transparency International Ukraine. Наприклад, у 2014-му році для нас було межею мрій, що колись можна буде організувати такий масштабний захід, як конференція “5 років боротьби з корупцією”. А сьогодні це відбулося, і саме завдяки команді ТІ Україна.

Ярослав Юрчишин,
виконавчий директор ТІ Україна 2016-2018 рр.

Партнери та донори

Міжнародні зв’язки і фандрейзинг

З огляду на президентські та парламентські вибори у 2019 році міжнародна спільнота особливо уважно стежила за подіями в Україні, зокрема, і в питаннях боротьби з корупцією.

У 2019 Україна вимушено стала стороною скандалу з США, через який бачення України, як корумпованої, посилилось і серед інших країн.

ВИКЛИКИ

Ще одна проблема полягає в тому, що неприбуткова природа організації вимагає постійного пошуку коштів на реалізацію наявних антикорупційних ідей, що породжує потребу в залученні додаткового фінансування і пошуку нових джерел надходжень.

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
серед представників посольств і міжнародних організацій в Україні

в Україні для міжнародної спільноти. Представлення результати програм ТІ Україна на міжнародній арені. Поширення інноваційного досвіду України за кордоном

потреб організації та членів команди

міжнародних відряджень

35

16

учасників команди
ТІ Україна були залучені

РЕЗУЛЬТАТИ

6

разів зустрічалися з представниками Міжнародного валютного фонду та адвокатували антикорупційні пріоритети для України

Взяли активну участь у міжнародних стажуваннях та обміні досвідом: у представництві ТІ Sri Lanka – щодо електронних декларацій, в TI UK – щодо повернення активів, в TI Lithuania – щодо закупівель та роботи антикорупційних органів.

відрядженнях брали участь, як спікери

Взяли участь у закритій зустрічі з Бараком Обамою в межах Глобального саміту Партнерства “Відкритий Уряд”

20

у

11

у

– як учасники

4

– інші активності

Багато донорів готові підтримувати державні органи тільки через ТІ Україна. Завдяки, в тому числі, адвокаційним зусиллям ТІ Україна, міжнародні організації беруть участь у (пере)запуску антикорупційних інституцій.

Для нас честь, що ТІ Україна обрала нас донором такого прекрасного проєкту, як Прозорі міста.

Манфредас Лімантас,
представник Представництва Європейського Союзу в Україні, Менеджер сектору Верховенство права / боротьба з корупцією

Залучення молоді
до боротьби з корупцією

Співпраця з Українською академією лідерства

Окремим викликом для організації стало толерантне ставлення молоді до корупції, пасивність молодих лідерів у громадській, зокрема, антикорупційній діяльності.

ВИКЛИКИ

У рамках спеціального антикорупційного курсу, розробленого для Української академії лідерства, представники ТІ Україна провели лекції в 6 містах. Головна увага була приділена механізмам та інструментам боротьби з корупцією.

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ

міст

6

229

учасників

50

позитивних відгуків/коментарів з подякою від учасників після проведених лекцій

РЕЗУЛЬТАТИ

більше учасників,
ніж було заплановано

89%

190%

на

87%

учасників назвали цей антикорупційний курс корисним для власної діяльності

братимуть участь у подібних заходах в майбутньому

92%

учасників вказали, що вони отримали корисну інформацію

75%

середня оцінка за результатами тестування до антикорупційного курсу

96%

аудиторії загалом захід сподобався

82%

середня оцінка за результатами тестування після проходження курсу

Цей курс допоміг нашим студентам зрозуміти принципи доброчесності й прозорості влади та через практичні завдання переконатися, що рівень її ефективності залежить від якості взаємодії держави та громадянина. Дякуємо вам за ваш внесок у формування покоління молодих людей, які беруть відповідальність за нашу націю та мають необхідні для цього здібності.

Роман Тичківський,
керівник Української академії лідерства

Дуже доступні та зрозумілі пояснення. Сучасні, інтерактивні презентації, дуже корисна практична інформація. МЕГА КРУТО, дякую!

Багато нового, круті спікери які влучно відповідали на всі запитання. Зачепила тема корупції, і статистики серед населення в цілому.

Доступно і цікаво викладено матеріал, достатньо практики, прикладів, case-study. Кваліфікованість викладачів, якісно підготовлені презентації та спіч.

СТУДЕНТИ:

Надзвичайно корисна інформація, допомогла розкласти все по поличках, наводились багато прикладів з корупцією в інших країнах, це також було цікаво.

Партнери та донори

Участь у фестивалях

Задля поширення ознайомлення із засобами протидії корупції у 2019 році команда ТІ Україна відвідала фестивалі по всій Україні. Один із наймасштабніших — це музичний фестиваль Atlas Weekend у Києві. Протягом шести днів локацію Планета громадських організацій відвідали понад 15 000 осіб. Окрім ТІ Україна, частиною GROWMADA програми “Долучайся!” стали 50 громадських організацій.

Серед київських заходів долучилися до ДумкоФесту, який організували НАБУ спільно з Bihus.info за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.

Про нашу діяльність ми розповідали не лише в столиці, а й у різних містах країни. Зокрема, наприкінці серпня взяли участь у локації GROWMADA на RespublicaFest у Хмельницькому, яку відвідало понад 3500 людей.

Також команда Transparent Cities/Прозорі міста ділилася порадами щодо того, як зробити міста комфортнішими, розповідала про Рейтинг прозорості найбільших 100 міст України та успішні практики прозорості міських рад. Про це детальніше дізналися мешканці Білгород-Дністровського та Чорноморська під час фестивалю “З країни в Україну”.

Окрім офлайн-вікторини під час фестивалів, ми проводили онлайн-розіграші в Instagram та Telegram, завдяки чому залучили більше школярів та студентів до міжнародного антикорупційного руху в Україні. Також ми заохочували стажуватися та співпрацювати з ТІ Україна під час саміту “БУМ – Бажай. Удосконалюй. Мотивуй” та випускного Української академії лідерства.

Photo by Jacob
Photo by Leio
Photo by Marion
Photo by Jacob
Photo by Shifaaz
Photo by Mike
Photo by Jason

Команда Громадського контролю довела у суді, що тарифи на проїзд в електротранспорті Дніпра мають змінюватися виключно в рамках регуляторної процедури, встановленої відповідним законом.

Громадський контроль

Верховний Суд України став на нашу сторону у судовій суперечці із Геннадієм Корбаном. Більше року тому ми виявили тісні зв’язки оточення мера Дніпра Бориса Філатова з польською дочірньою компанією, яка почала вигравати тендери на ремонти доріг. У відповідь Геннадій Корбан подав судовий позов проти Громадського контроля.

Після нашого розслідування ексочільник Держекоінспекції в Дніпропетровській області Дмитро Шибко втратив свою посаду. Ми з’ясували, що дружина пана Шибка є співзасновницею ТОВ “Серпень-9”. Директором цієї фірми є людина, яка одночасно керує ТОВ “Найс” — підприємством, яке викидає в річку Дніпро близько 46 мільйонів кубометрів неочищених вод на рік.

Команда Громадського контролю після багаторічної роботи та судових процесів домоглася від комунального підприємства Дніпровської міськради “Дніпроводоканал” оприлюднення публічної інформації про штатний розклад та зарплати співробітників.

Напередодні президентських виборів наша команда разом з низкою активістів Дніпра викрили спробу міської влади “підкупити” містян на користь тодішнього президента.

м. Дніпро

Інститут аналітики та адвокації як активний член стратегічної робочої групи при ЦГЗ МОЗ України сприяв успішній реалізації другого етапу плану перехідного періоду від донорського до бюджетного фінансування послуг у сфері ВІЛ та початку третього етапу.

Інститут аналітики та адвокації

Розпочали розробку та впровадження екосистеми Poltava smart city.

Досліджували використання адмінресурсу у виборчому процесі сформували 184 кейси, провели 11 заходів для 300 слухачів.

м. Полтава

аналітичні продукти розроблено

53

юридичних послуг надано для жителів ОТГ Полтавської області

125

публічних заходів проведено

38

заходи, у яких взяли участь

83

3

консультацій для регіональних НУО, 6 тренінгів,
4 стажування

50

За 2019 рік, наші експерти Центру громадського моніторингу та досліджень виявили порушення в 2825 закупівлях замовників з 9 областей України на суму 3 208 000 000 грн.

Центр громадського моніторингу та досліджень

Цього року наші експерти знайшли, дослідили, проаналізували та надіслали до правоохоронних та контролюючих органів 353 звернення. Фігурантами розслідувань стали сільські, міські, районні та обласні чиновники, члени тендерних комітетів, велика кількість недобросовісних підприємців.

Державна аудиторська служба України встигла перевірили лише 262 закупівлі та підтвердила виявлені нашими експертами порушення на 1 187 000 000 гривень.

м. Львів

тренінгів для закупівельників та учасників торгів у 7 областях України (більше ніж 60 населених пунктів)

>100

мільярди гривень – загальна сума закупівель з порушеннями

3,2

випуски газети “Громадський монітор” загальним накладом понад 90 тисяч примірників

4

змов недобросовісного бізнесу на торгах виявлено

>50

мільйони гривень – загальна сума штрафів АМКУ

2

звернення до правоохоронних та контролюючих органів надіслано

353

Народний захист

Перемога у трирічній судовій тяганині за позовом проти ДФС щодо відкриття інформації про використання коштів комунальними підприємствами.

Проведення дослідження витрат “депутатського фонду”. Створення і запровадження методології дослідження “депутатських фондів” депутатів місцевих рад.

м. Запоріжжя

Проведено громадські розслідування, за результатами яких було скеровано заяви про корупційні злочини до компетентних органів.

мільйони гривень – загальна сума закупівель з порушеннями, за якими скеровано заяви до Нацполіції, Державної фіскальної служби та Держаудитслужби

>5

@ Transparency International Ukraine 2020

Transparency International – антикорупційна організація, яку 1993 року в Берліні заснував ексдиректор Світового банку Пітер Айґен. Зараз головою правління ТІ є Делія Феррейра Рубіо. Transparency International присутня більш ніж у 110 країнах світу. Організація найбільш відома Індексом сприйняття корупції та Глобальним корупційним барометром. За даними Звіту Global Go To Think Index Tank за 2017 рік, Transparency International була на 51-му місці зі 173 в рейтингу світових аналітичних центрів (think tanks). І на першому місці серед 65 світових аналітичних установ, що займаються темою відкритого та належного урядування.