Нещодавно Верховна Рада проголосувала за правку, що фактично унеможливить реалізацію конфіскованих активів, які Фонд держмайна отримує у своє управління. Продаж цього майна мав стати основним джерелом наповнення Фонду ліквідації наслідків російської збройної агресії, з якого фінансують відбудову і компенсації.
Йдеться про зміну до законопроєкту 8250, яку вніс профільний комітет у день його голосування. Згідно з нею, Фонд держмайна зможе реалізувати лише ті активи, які належать резидентам держав, що здійснюють збройну агресію проти України.
«На перший погляд, це формулювання видається логічним. Але з юридичної точки зору, це воно поставило під загрозу усю реалізацію конфіскованих активів», — пояснює юридичний радник TI Ukraine Андрій Швадчак.
При стягненні активів у дохід держави вони перестають належати попереднім власникам. Відповідно, якщо ФДМУ має право реалізували винятково ті активи, які належать вказаним резидентам,він не зможе продати те, що вже перестало належати їм.
На перший погляд, це формулювання видається логічним. Але з юридичної точки зору, це воно поставило під загрозу усю реалізацію конфіскованих активів
Андрій Швадчак
І це лише одна з проблем із цим формулюванням, через які Фонд держмайна не зможе продати конфісковані активи, що їх отримує в управління.
«Цю ситуацію потрібно виправити якнайшвидше. Адже кошти з продажу конфіскованих активів мають стати головним джерелом наповнення Фонду ліквідації, з якої фінансують відбудову і конфіскації за пошкоджене майно, зокрема в межах проєкту єВідновлення», — наголошує заступник виконавчого директора TI Ukraine з інноваційних проєктів Іван Лахтіонов.
Нагадаємо, що станом на червень 2023-го в межах санкційного механізму конфіскували понад 130 об’єктів нерухомості, корпоративні права та акції у понад 40 підприємств. Зі свого боку експерти TI Ukraine зібрали усю інформацію про процеси конфіскації майна пособників кремлівського режиму та об’єкти, які вже у них забрали — ці дані зовсім скоро всі охочі зможуть побачити на онлайн-платформі «Як конфіскувати російські активи в Україні?».
Ця публікація підготовлена Transparency International Ukraine за фінансової підтримки Швеції.
Цю ситуацію потрібно виправити якнайшвидше. Адже кошти з продажу конфіскованих активів мають стати головним джерелом наповнення Фонду ліквідації, з якої фінансують відбудову і конфіскації за пошкоджене майно, зокрема в межах проєкту єВідновлення
Іван Лахтіонов