

Скептики кажуть, що антикорупційна система не працює, а засуджених за корупцію немає. Однак офіційна статистика ВАКС спростовує цей міф: станом на кінець червня 2025 року 258 осіб були остаточно засуджені за розслідуваннями, зокрема НАБУ.
Загалом з 5 вересня 2019 року по 30 червня 2025 року остаточними вироками ВАКС покарано за топкорупцію:
- 10 народних депутатів і членів уряду;
- 13 голів та депутатів місцевих рад;
- 23 суддів;
- 5 прокурорів;
- 27 керівників суб’єктів господарювання державного сектору;
- 20 адвокатів;
- 160 інших осіб.
При цьому до створення ВАКС кількість вироків у справах про топкорупцію складала близько 8-9 на рік. А після — лише ВАКС виносить від 30 до 80 вироків на рік. Станом на 18 липня 2025 року ВАКС виніс 291 вирок. Це — результат роботи НАБУ, яке розслідує корупцію, і САП, яка представляє обвинувачення в суді.
Серед тих, хто реально відбуває покарання у в’язниці найбільше — суддів, керівників державних підприємств та установ, а також інших високопосадовців: заступник міністра, голови РДА, заступник начальника департаменту Генпрокуратури, керівник управління Держпенітенціарної служби та інші.
Розкажемо історії окремих із них.
Юрій Гримчак
Колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. У 2022 році його визнали винним у шахрайстві та в тому, що він підбурював іншу людину дати хабар. За це його засудили до 10 років в’язниці та конфіскували все майно. У 2023 році АП ВАКС залишила вирок без змін. У 2025 році справа остаточно завершена — касаційна інстанція підтвердила, що всі попередні рішення були законними.
Слідство розпочалось у серпні 2019 року, а справу до суду скерували у 2020 році.
Руслан Сольвар
Екснардеп, якого ВАКС у 2022 році визнав винним у зловживанні владою або службовим становищем. Спочатку у 2021 році його виправдали за відсутності складу злочину, оскільки судді не погодились із такою кваліфікацією (ч. 2 ст. 364 КК України) і вважали, що він міг вчинити шахрайство. Але потім Верховний Суд переглянув справу, дав розʼяснення і ВАКС визнав його винним у пред’явленому обвинуваченні за ч. 2 ст. 364 КК України, призначивши 3 роки позбавлення волі. Наразі це рішення оскаржується в касаційній інстанції.
Слідство щодо нього розпочалось у жовтні 2018 року, в січні 2020 року матеріали справи виділили в окреме провадження, а справу до суду скерували у травні 2020 року.
Дмитро Сус
Ексзаступник керівника Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури. У січні 2023 року його було визнано винним у привласненні чужого майна шляхом зловживання службовим становищем у великих розмірах та повторно.
АП ВАКС зменшила строк покарання з 9 років до 7 років. Верховний Суд залишив без змін рішення попередніх інстанцій.
Слідство щодо нього розпочалось у 2016 році, а в 2018 році матеріали справи були виділені в окреме провадження. До суду справу направили у 2018 році, а у вересні 2019 року її скерували з Подільського райсуду до ВАКС.
Микола Чаус
Колишній суддя Дніпровського районного суду Києва. У 2023 році був визнаний винним у проханні хабаря в розмірі $100 тис. за умовне покарання для обвинуваченої в торгівлі димедролом пенсіонерки та засуджений до 10 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна. У 2025 році Апеляційна палата ВАКС зменшила строк ув’язнення до 8,5 років. Наразі справа перебуває в касаційній інстанції.
Слідство розпочалось у серпні 2016 року, коли детективи НАБУ викрили суддю на отриманні хабаря в $150 тис. А до суду справу скерували у листопаді 2021 року після повернення Чауса в Україну.
Олександр Смірнов
Колишній депутат Полтавської обласної ради від партії “Слуга народу”. У 2024 році його визнали винним у тому, що він незаконно привласнив 100 тисяч гривень, які були призначені як допомога на лікування. За це його засудили до 5 років в’язниці та заборонили обіймати посади в органах влади та місцевого самоврядування протягом 3 років. У 2025 році Апеляційна палата ВАКС залишила вирок без змін.
Слідство розпочалось у 2023 році. Справу до суду скерували у 2024 році.
Ігор Буксанчук
Колишній генеральний директор державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання «Радон». У червні 2022 року його визнали винним у хабарництві та засуджено до 5 років позбавлення волі. У січні 2023 року АП ВАКС залишила вирок без змін.
Слідство розпочалось у березні 2020 року, а справу до суду скерували у 2021 році.
Посадовець намагався змінити підсудність справи. А в березні 2023 року Верховний Суд відмовився зупиняти виконання вироку.
***
Звичайно, покаранням за корупцію є не лише позбавлення волі, а й штраф чи конфіскація майна. З виконанням таких покарань теж є проблеми — це залежить, зокрема, від Державної виконавчої служби, департаменту Мін’юсту, що відповідає за виконання вироків, а також поліції.
Наприклад, 20 засуджених до позбавлення волі перебувають у розшуку. Ще 6-ро звільнено умовно-достроково і рішення про це приймає не ВАКС, а місцеві суди.
Однак офіційні дані переконливо спростовують міф про неефективність антикорупційної системи України. За менш ніж шість років роботи суд засудив понад 200 осіб, включаючи високопосадовців найвищого рівня — від заступника міністра до суддів та нардепів. Зростання кількості вироків з 8-9 на рік до 80 щорічно демонструє якісний стрибок у боротьбі з корупцією завдяки розслідуванням НАБУ, САП та розгляду справ у ВАКС.
Тому незалежність НАБУ та САП потрібно не підважувати, а посилювати, щоб система й надалі доводила свою ефективність через невідворотність відповідальності.