NULL

МЕТА:

завершення формування в Україні ефективної антикорупційної інфраструктури, яка б охоплювала превенцію, розслідування та правосуддя стосовно корупційних злочинів.

Дії:

Громадська підтримка формування Вищого антикорупційного суду

Ми послідовно виступали за формування окремого Антикорупційного суду, який би брав до розгляду справи, підслідні НАБУ та САП. Наша організація відстоювала “суттєву роль” Громадської ради міжнародних експертів у процесі добору суддів майбутнього суду. ТІ Україна разом з партнерами організовувала регіональні обговорення та заохочувала професійних правників суддями ВАКС.

Спільно з іншими організаціями громадянського суспільства та міжнародними партнерами України нам вдалося добитися ухвалення Закону України “Про Вищий антикорупційний суд” у редакції, що відповідає інтересам українського суспільства. Крім того, ТІ Україна зосереджувалася на контролі процесу відбору суддів. Таким чином 120 кандидатів на посади суддів ВАКС було проаналізовано. А з 5 вересня 2019 року, із запуском Антикорсуду, почався моніторинг його роботи.

Більше про ВАКС читайте на нашому сайті — “Запуск роботи Антикорупційного суду”, про хроніку його створення — тут.

Перезапуск Національного агентства з питань запобігання корупції

ТІ Україна, бажаючи підтримати ефективну роботу Національного агентства з питань запобігань корупції, брала участь у формуванні Громадської ради НАЗК та розробці Стратегії агентства на 2017-2020 роки. Однак, з огляду на суттєві зауваження до професіоналізму та доброчесності нинішнього керівництва НАЗК, у 2017 році припинили співпрацю з НАЗК. Ми виступали за перезапуск цієї установи як органу з одноосібним керівництвом та оновлення її складу. У 2019 році ми брали участь у робочій групі з розробки концепції закону про перезавантаження НАЗК, а наші юристи аналізували внесені законопроєкти та надавали рекомендації. ТІ Україна брала участь у конкурсі з відбору голови НАЗК: керівниця юридичного відділу стала співголовою комісії з відбору, а організація моніторила процес цього конкурсу й активно комунікувала його перебіг. Transparency International Ukraine наполягає на повноцінному запуску в НАЗК механізмів автоматизації перевірки електронних декларацій.

 

Підтримка формування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Представник ТІ Україна брав участь у роботі комісії з відбору працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури протягом 2017 року. Після скандалу довкола діяльності керівника САП Назара Холодницького ТІ Україна наполягає на його добровільній відставці заради подальшої ефективної взаємодії САП та НАБУ і збереження довіри до антикорупційних органів. У 2019 році провели опитування детективів НАБУ та прокурорів САП щодо окремих питань розслідування за статтями Кримінального кодексу України.

 

Підтримка ефективної роботи НАБУ та громадський контроль

Transparency International Ukraine протидіє спробам обмежити незалежність Національного антикорупційного бюро України. ТІ Україна боролася за якісний склад Комісії зовнішнього контролю НАБУ. Після призначення до її складу Павла Жебрівського за квотою Президента України ТІ Україна подало позов до суду з оскарженням Указу про призначення (його кандидатура не відповідає вимогам закону). У 2018 році троє представників нашої організації були обрані до Ради громадського контролю НАБУ.

Протягом 2019 року юристи ТІ Україна оприлюднили 30 аналізів законопроєктів, законів, висновків КСУ з рекомендаціями. Таким чином, парламентарі повернули відповідальність за незаконне збагачення, забезпечили законодавчо право проводити прослуховування для НАБУ і ДБР, частково скасували “правку Лозового” тощо. Крім того, чотири представники ТІ Україна входили до конкурсної та дисциплінарної комісій НАБУ та кадрової комісії ГПУ.

 

Повернення корупційних активів

Команда Трансперенсі Інтернешнл Україна підтримує становлення та розвиток Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Зокрема, здійснюємо комунікаційну підтримку та беремо участь у незалежному громадському контролі та разом з АРМА вдосконалюємо нормативно-правові акти у сфері відповідальності агентства.

У 2019 році ТІ Україна проадвокатувала законодавчі зміни для ефективного функціонування АРМА. Наша команда проаналізувала 300 посадовців в Нацагентстві. Завдяки спільним з партнерами зусиллям відбулися прозорі конкурси до Громадської ради при АРМА.

За допомогою громадських активістів і журналістів ми підтримуємо безперервне оновлення реєстру публічних діячів (Publicly Exposed Persons – PEPs). Реєстр створений для вільного користування журналістами, громадськими діячами та організаціями, а також суб’єктами фінансового моніторингу, особливо за кордоном. Завдяки відкритості цих даних знижується ризик відмивання грошей державними службовцями.

Також проводиться моніторинг публічних закупівель, який “Наші Гроші” здійснюють вже шість років. Професійні журналісти з “НГ” працюють із регіональними журналістами і тими, хто хотів би доєднатися до мережі журналістів-розслідувачів, але не має для цього можливості або експертизи. Таким чином зберігаються державні кошти і державні службовці будуть притягнуті до відповідальності.

Проєкт “Моніторинг діяльності ARMA в управлінні арештованими активами та інформування Агентства та громадськості” реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідної антикорупційної програми підтримки в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.

Андрій БОРОВИК
Виконавчий директор
[email protected]
Катерина РИЖЕНКО
Заступниця виконавчого директора з юридичних питань
[email protected]
Наталія СІЧЕВЛЮК
Юридична радниця
[email protected]
Результати

• Ухвалений Закон України “Про Вищий антикорупційний суд” відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

• 120 кандидатів на посади суддів ВАКС проаналізовано.

• 30 юридичних аналізів законопроєктів, законів, висновків КСУ з рекомендаціями у 2019 році.

• Прийняті на роботу 4 прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

• Відбиті спроби законодавчо обмежити незалежність НАБУ.

• 2 з 3 членів Комісії зовнішнього контролю НАБУ відповідають законодавству.